Na przystanku o zdrowiu
Polskie pogaduchy o zdrowiu

Archiwum z Marzec, 2012

Przykłady diety podstawowej

24 marca 2012

43Dieta podstawowa przeznaczona jest dla osób zdrowych oraz dla tych chorych którzy nie wymagają diety specjalnej. Najłatwiej skomponować taką dietę kierując się kilkoma informacjami. Podstawowa informacją jest ta że piramida żywieniowa jedynie podpowiada jakie grupy produktów należy spożywać w ciągu dnia. Ile i czego spożyjemy zadecydujemy sami. Należy wiedzieć że wcale nie musimy ciągle spożywać jednakowych produktów gdyż istnieją tak zwane zamienniki. Mięso i jego zamienniki powinniśmy spożywać od 1 do 3 razy w ciągu dnia. Na taką porcję może się składać na przykład 50 do 100 gram chudego mięsa lub 2/3 szklanki fasoli lub 1 do 2 jaj. Jak widać fasola lub jaja doskonale zastąpią mięso dając te same składniki odżywcze i witaminy. Mleko i jego przetwory osoby dorosłe powinny spożywać od 2 do 3 porcji, młodzież od 3 do 4 porcji a dzieci od 2 do 3 porcji. Taką porcją jest szklanka mleka, kubeczek jogurtu lub 1/2 szklanki twarogu. Warzywa i owoce to od 5 do 10 porcji dziennie. Na taką porcję przypada 1 ziemniak, ½ szklanki szpinaku lub 1 jabłko. Produkty zbożowe to od 5 do 12 porcji dziennie gdzie 1 porcja to kromka chleba, rogalik, kajzerka, szklanka ugotowanego makaronu. W piramidzie zdrowia nie uwzględnia się tłuszczy, cukru i soli. Są to produkty dozwolone w ograniczonych ilościach. Produkty te można spotkać w postaci ukrytej czyli nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Najlepiej przed spożyciem danego produktu sprawdzić ile w nim znajduje się dodatków. Wiadomo, że na przykład w owocach znajduje się naturalny cukier i nie wszystkie owoce trzeba dosładzać.

Kategorie: Odżywianie | Tagi: , , , , , , ,

Jak powinna wyglądać dieta skuteczna ?

22 marca 2012

48Dla zdrowego lub chorego organizmu dieta musi być nie tylko skuteczna ale co najważniejsze bezpieczna. Powinna ona zawierać produkty które są dobre dla organizmu a wielkość posiłków i częstotliwość powinna być dostosowana indywidualnie przez najlepiej dietetyka. O skuteczności diety najczęściej wspomina się przy odchudzaniu. Aby być zdrowym należy stosować nie tylko dietę ale również sport. To właśnie aktywny i zdrowy tryb życia umożliwi dożycie długich lat. Stosują zdrowe odżywianie należy przede wszystkim unikać takich produktów jak biały chleb oraz biały ryż, należy zrezygnować z gotowych posiłków oraz fast foodów, omijać jedzenie w którego skład wchodzą konserwanty i barwniki, tłuszcze nasycone i tłuszcze trans. Dobrze jest również znacznie ograniczyć lub wręcz zrezygnować z czekolady, ciastek, lodów, alkoholu. Wszystkie te produkty obfitują w tak zwane puste kalorie czyli jest się najedzonym na krótki moment a chwilę później będzie się głodnym i znów będzie trzeba coś przegryźć. Najlepiej jeść produkty pełnoziarniste które są długo trawione przez organizm, można pogryzać orzech (około 10 sztuk dziennie). Oczywiście można do woli objadać się warzywami takimi jak marchewka, pomidory, ogórki. Warto podczas przygotowywania sałatek stosować oliwę z oliwek która dostarczy niezbędnych tłuszczy i witamin. Można przyspieszyć metabolizm poprzez spożywanie jedzenia bogatego w błonnik, poprzez spożywanie ryb morskich oraz oceanicznych. Metabolizm przyspiesza również oliwa z oliwek extra virgin, białka z jajek oraz woda.

Kategorie: Odżywianie | Tagi: , , , , , , , ,

Dyrektor WHO

18 marca 2012

7Eksperci, mianowani przez Dyrektora WHO na ogół na okresy kilkuletnie, reprezentują specjalistyczne dyscypliny i osobisty, niezależny pogląd naukowy. Połączony Komitet Ekspertów ocenia dane toksykologiczne i ustala dopuszczalne dzienne spożycie (ADI)” związków dodawanych do żywności, a także wymagania dotyczące ich tożsamości i czystości. W przypadku, kiedy dostępne dane nie są w pełni wystarczające dla- określenia bezpieczeństwa, Komitet Ekspertów ustala ADI czasowe na okres 3-5 lat. Wszystkie substancje, a zwłaszcza z czasowymi ADI, są pod stałą obserwacją i w miarę nowych danych zmienia się ocena ekspertów. To samo dotyczy zanieczyszczeń żywności i ich ilości tolerowanych przez ustrój ludzki. Kierunki prac obu’grup ekspertów wynikają z zagadnień priorytetowych przedstawionych przez współpracujące z nimi odpowiednie dwa komitety (rys. 2). Uzgodnione opinie grupy ekspertów są publikowane w formie raportów technicznych. Wydano dotąd ponad 30 raportów wskazujących kryteria oceny toksykologicznej. System badań monitorowych oznacza regularne okresowe pomiary i obserwacje w celu uzyskania informacji o stanie środowiska w przeszłości i aktualnym, co umożliwia przewidywanie kierunków zmian ważnych dla człowieka i jego zdrowia.O znaczeniu zanieczyszczeń żywności świadczy podjęcie przez FAO/WHO, w ścisłym powiązaniu z pracami Komisji Kodeksu Żywnościowego, Programu Międzynarodowego Monitorowania Zanieczyszczeń Żywności. Rozwija się on w ramach UNEP-u. Na podstawie dotychczasowych dyskusji i danych (tabl. 1) oraz badań monitorowych wykonywanych w kilkunastu krajach (tabl. 2), w tym również w Polsce, eksperci FAO/WHO w 1974 r. dokonali wyboru zanieczyszczeń priorytetowych z punktu widzenia ochrony zdrowia człowieka oraz zalecili zasady i metody ich oznaczania w środkach spożywczych i w całodziennym pożywieniu. wych zanieczyszczenia żywności salmonelami (WHO Salmonella Surveillance Programme) uczestniczy 30 narodowych laboratoriów w 27 krajach Afryka, Ameryki, Azji, Europy i Oceanii.

Kategorie: Ciekawostki | Tagi: , , , , , ,

Żywność

18 marca 2012

35Chemizacja żywności, pomimo że w aktualnej skali jest zagadnieniem nowym i wciąż narastającym, nie usunęła z pola widzenia zanieczyszczeń mikrobiologicznych. Na chemizacją środowiska w krajach- uprzemysłowionych wpływa chemiczna ochrona roślin, wzmożone nawożenie mineralne oraz rozwój przemysłu, a co za tym idzie wzrastające zanieczyszczenie powietrza atmosferycznego dymami, a gleby i wody – odpadami, pyłami i ściekami przemysłowymi. Wśród czynników decydujących o stopniu zanieczyszczenia środowiska dużą rolę odgrywa obszar kraju, rozmieszczenie zakładów przemysłowych, zasięg zanieczyszczeń, a przede wszystkim kontrola procesów technologicznych i funkcjonowania urządzeń oczyszczających. Zanieczyszczenia środowiska występują zarówno w żywności pochodzenia roślinnego, jak ii zwierzęcego. W tych ogniwach biologicznego łańcucha żywienia (rys. 1) występuje zjawisko kumulacji zanieczyszczeń. Na przykład azotany pobrane z gleby gromadzą się w niektórych roślinach. Gospodarki morskiej i handlu zagranicznego, handlu wewnętrznego i usług. Kontrola wewnętrzna jakości zdrowotnej środków spożywczych w zakładach produkcyjnych lub wprowadzających żywność do obrotu obejmuje przestrzeganie wymagań higieny w całym cyklu produkcji, podczas magazynowania i obrotu. Nadzór nad tą kontrolą pełni w zakresie żywności pochodzenia zwierzęcego Weterynaryjna Inspekcja Sanitarna, a nad całością warunków zdrowotnych żywności i żywienia – Państwowa Inspekcja Sanitarna. Żywienie indywidualne, domowe, wymaga obecnie znacznie większej znajomości jego prawidłowych zasad, jak również uważnego zaznajamiania się z informacją przeznaczoną dla konsumenta. Wprawdzie w krajach rozwiniętych bezpośredni wpływ konsumenta na bezpieczeństwo żywności jest coraz mniejszy, jednak jego opinia pod tym względem ma coraz większe znaczenie w kształtowaniu zaopatrzenia w prawidłową żywność.

Kategorie: Odżywianie | Tagi: , , , , , , , ,

« Poprzednie